צוואות וירושות

במידה ואין צוואה הרי שיחולו על עזבונו של אדם הוראות חוק הירושה שקובע כיצד תחולק ירושה, חלוקה זו היא קשיחה ויתכן מאוד כי אינה מותאמת לרצון המוריש. סביר כי אדם רוצה להחליט כיצד יחולק עזבונו עליו עמל פרי עמל של הרבה שנים, ו/או במצבים של משפחות מורכבו, ו/או רכוש רב שהצטבר.

רצוי לא להשאיר כי העיזבון יחולק על פי ברירת המחדל שקבועה בחוק ירושות ומדוע?

נניח מצב בו בעל ואשה ולהם ילדים ודירה. במידה והאב נפטר בהעדר צוואה, הירושה תתחלק כדלקמן – מחצית מכלל הרכוש המשותף מגיע לאשה 50% . ואילו מחצית הרכוש השייך לבעל יחולק מחצית לאישה ומחצית לילדים מחלקו של הבעל. על כן לאשה סה"כ יהיה 75% בדירה ואילו כל הילדים ביחד יתחלקו ב- 25% מהדירה. הילדים עשויים לממש חלקם בירושה ולבקש פירוק שיתוף בדירה לקבלת כסף מזומן והאישה עלולה למכור ולצאת מהדירה בעל כורחה או לחילופין לשלם לילדים את חלקם בירושת הבעל דבר שעשוי להכביד כלכלית . לכן רצוי למנוע זאת בעריכת צוואה ולצוות כי האישה רשאית לגור בדירה עד סוף ימי חייה ועזבון הבעל יחולק לילדים רק לאחר מות האישה ואף שהילדים לא יוכלו לדרוש שווי שכ"ד מהאישה בתקופה זו.

כמו כן אלמן או אלמנה או גרוש החי בבית משותף עם בן/בת זוג בפרק נוסף בחייו, הרי במותו במידה ולא הותיר צוואה מחצית מהרכוש/עזבונו עובר על פי חוק לבן/בת הזוג שנותר בחיים, – סעיף 55 בחוק ירושות וצוואות – אם אותו אדם אינו מעוניין להוריש רכושו לבן/בת זוגו הרי שחובה לערוך צוואה! ע"י עורך דין העוסק בדיני משפחה בתחום הצוואות ולערוך את הצוואה כדין לקיים את רצון המוריש ולמנוע פרצות שעלולים לגרום למלחמות בערכאות שיפוטיות. כמו כן , במקרים מורכבים יש להיוועץ עם מומחי מס, כדי שהיורשים לא יאלצו לשלם מיותר.

לתיאום פגישת היכרות חינם נא לפנות למשרד עורכי דין זילכה. טלפון נייד- 0522944429 

דרכי יצירת קשר

טלפון: 052-2944429 (אלי)

טופס יצירת קשר